UEC BMX Teams - Coupe d'Europe 2017

Télécharger la liste complète des équipes

  • 1 STEP TO WIN BMX TRAININGEN

    Team Coach: Martin van de Velden

    Jason Noordam - B11/12
    Lissi van Schijndel - G11/12
    Mika Ooms - B9/10
    Leila Henry - G15/16
    Mia Christensen - G13/14
    Hjalte Feldt - B11/12
    Mila Kool - G15/16
    Scott Verhoeven - B11/12
    Lotte Van de Wiel - Women Junior

  • 2B RACING TEAM

    Team coach: Peter van den Broek

    Andy Ruts - Men Elite
    Maarten Verhoeven - Men Challenge
    Sten Sauvillers - Men Junior
    Gebbe Sauvillers - B14
    Dieter Brouns - B12
    Axel van den Broek - B11
    Maxime Breugelmans - G9/10
    Julie Geerts - G9/10

  • BELGIAN CYCLING TEAM

    Team coach: Chris Jacobs

    Bo van Tiggel - Women Junior
    Rune Deburchgraeve - Men Junior
    Brett Jacobs - Men Junior
    Marnicq Janssens - Men Junior
    Pieter Leroi - Men Junior
    Nick Vandeput - Men Junior
    Elias Verbinnen - Men Junior
    Elke Vanhoof - Women Elite
    Verhoeven Mathijs - Men Elite

  • BGI HARO FRANCE

    Team coach: Olivier Imbert

    Camille Imbert - G15
    Manon Imbert - G11
    Olivier Imbert - CR45+
    Charly Gaillard - Challenge Men
    Enzo Leclerc - B12
    Mathis Louet - B14
    Baptiste Vieillard - Men Junior
    Mathilde Doudoux - Women Elite

  • BIKROSCLUB ŘEPY

    Team coach: Lukáš Tamme

    Ota Bartůňek - B13/14
    Jakub Topinka - B10
    Matěj Bohuslávek - Men Elite
    Jáchym Vaňek - B11
    Tobias Bleier - B8
    Oldřich Chudoba - B10
    Adam Pechač - B15
    Albert Vlček - B9
    Michal Přibyl - Challenge Men
    Dominik Topinka - Men Elite

  • BMX & 4X TEAM OLYMPUS

    Team coach: Tomáš Hájek

    Veronika ŽÁČKOVÁ - G7
    Andrea HAJKOVA - G9
    Michaela HAJKOVA - G15
    Jakub HAJEK - B13
    Michal HRAZDIRA - B11
    Ondrej MATEJIK - B13
    Adam HLADIK - B16
    Matyas MENTLIK - B13
    Lukas MENTLIK - B16
    Nicolas KOLLNER - Men Junior

  •  BMXEmotion Team

    BMXEMOTION TEAM

    Team coach: Kersten Van Kerckhoven

    Jef Serneels - B16
    Rico Van de Voorde - Challenge Men
    Arno Braeken - B14
    Jari Cammens - Challenge Men
    Britt Baetens - G15
    Thibault Van Laere - B12
    Lore De Geest - G9
    Jarne Serneels - B15

  • BMX MARUPE

    Team coach: Kristaps Ozoliņš

    Ralfs Domorackis - B8
    Markuss Domorackis - B8
    Rūdolfs Sīklis - B9
    Emīls Allers - B10
    Edgars Regzdiņš - B11/12
    Daniels Ozols - B11/12
    Noah Raphael Laake - B11/12
    Mārtiņš Zadraks - B13/14
    Edavrds Emīls Liberts - B11/12
    Kristaps Ozoliņš - Challenge Men

  • BMX TEAM 7PHOENIX

    Team coach: Christian Jakob

    Remo Bauer - B11/12
    Silvan Bauer - B13/14
    Cyrill Jakob - B15/16
    Joel Jakob - B13/14
    Fabian von Allmen - B15/16
    Nina von Allmen - G13/14
    Janick Wäspi - B13/14

  •  Claessens' Kids

    CLAESSENS' KIDS

    Team coach: Vincent Claessens

    Vincent Claessens - CR45+
    Zoé Claessens - G15/16
    Loïc Liard - Challenge Men
    Arthur Claessens - Men Junior
    Bastien Claessens - Men Elite
    Damien Locarnini - Men Elite
    Alexi Mosset - B15/16
    Tristan Borel - B15/16
    Kilian Burkhardt - Men Junior

  • CLUB TEAM NORWAY

    Team coach: Petter Halvorsen
    Kristian Haarr - Challenge Men
    Håkon Laksesvela - Challenge Men
    Thomas Skretting - Men Junior
    Henrik Apeland - Men Junior
    Mikal Bjerga Frafjord - B15/16
    Emil Skaue Nielsen - B15/16
    Kristine Bøe - Women 17+
    Simen Salthe Johannessen - Men Junior
    Niklas Halvorsen - B15/16
    Jan Rune Olsen - Challenge Men

  • CRUPI BELGIUM

    Team coach: Nico Willem

    Kjell De Schepper - B12
    Jukka Forrest - G14
    Amber Willem - G16
    Jarmo Forrest - Challenge Men
    Viviana Van Hees - Women Elite

  • CTG

    Team coach: Jan Geerling

    Nick Geerling - Men Elite
    Tessa Geerling - Women 17+
    Ingmar Van Dongen - Men Junior
    Ruben Mars - CR17/29
    Tom Mars - CR17/29
    Paul Van der Leij - Challenge Men
    Nick Kuijer - B16
    Luuk Bolster - B15
    Jorne Maatman - Challenge Men
    Mike Hekman - Challenge Men

  • CZECH NATIONAL TEAM

    Team coach: Daniel Cidlinský

    JAKUB CIDLINSKÝ - B11/12
    ELIŠKA BARTŮŃKOVÁ - G15/16
    JAKUB DVOŘÁK - B15/16
    ADAM MORAVEC - B13/14
    ROMANA LABOUNKOVÁ - Women Elite
    PATRIK HORÁK - B15/16
    VÍT STLOUKAL - B10
    ERIK VOTAVA - Men Junior
    TOMÁŠ MERTA - Men Elite
    ZDENĚK MERTA - CR45+

  • DK FACTORY TEAM BELGIUM

    Team coaches: Gunther Schaerlaeken & Yvan Laenen

    Yvan Laenen - CR40/44
    Seppe Laenen - B13/14
    Yorgi Piccart - B11/12
    Lars Zaenen - B13/14
    Kaat Wijckmans - G13/14
    Robbe Wijckmans - B15/16
    Julie Melis - G13/14
    Marnicq Janssens - Men Junior
    Zoë Schaerlaeken - G13/14
    Kayan Schaerlaeken - B13/14

  •  Frits BMX SE Racing Belgium

    FRITS BMX SE RACING BELGIUM

    Team coach: Jan Crauwels

    Senne Buysen - B15
    Jorre Vanderlinden - B15
    Rune Vanderlinden - B11
    Robbe Vanhevel - Challenge Men
    Kobe Vanhevel - B12
    Zara Vingerhoets - G15/16
    Yeno Vingerhoets - B11
    Udo Wagner - CR 45+
    Yannick Wolf - Men Junior
    Lieze Crauwels - Cruiser Women

  • GERMAN NATIONAL TEAM

    Team coach: Florian Ludewig

    Brethauer Luis - Men Elite
    Schmidt Julian - Men Elite
    Webster Liam - Men Elite
    Bernhart Jakob - Men Elite
    Meyer Tobias - Men Elite
    Schaub Philip - Men Elite
    Sailer Sarah - Women Elite
    Webster Axel - Men Junior
    Stindl Kay - Men Junior
    Schuster Leonie - Women Junior

  • GREAT BRITAIN NATIONAL TEAM

    Team coach: Grant White

    Liam Phillips - Men Elite
    Kyle Evans - Men Elite
    Tre Whyte - Men Elite
    Paddy Sharrock - Men Elite
    Quillan Isidore - Men Elite
    Kye Whyte - Men Junior
    Hunt Euan - Men Junior
    Isidore Tian - Men Junior

  • HARO BMX TEAM SWITZERLAND

    Team coach: Rico Rinderknecht

    Simon Marquart - Men Elite
    Noah Breschan - Men Junior
    Saskja Lack - Women Junior
    Nick Rinderknecht - B15/16
    Silas Meyer - B15/16
    Jeron Breschan - B15/16
    Severin Leuthard - B13/14
    Filib Steiner - B13/14
    Leo Verner - B9
    Max Kullmann - B9

  •  MAIKUN THRILL

    MAIKUN THRILL

    Team coach: Riccardo Pasa

    Alessio Budelli - Men Junior
    Giacomo Gargaglia - Men Junior
    Tommaso Gasparoli - B14
    Tommaso Frizzarin - B12
    Frederico Pasa - B10
    Michele Tomizioli - Men Elite
    Frederico De Vecchi - B15
    Charlotte Devolder - Women Elite
    Caeley Moull - G9
    Emils Treimanis - B13

  • MATRIX. BMX TEAM LATVIA

    Team coach: Jānis Lapsiņš

    Viesturs Morozs - Challenge Men
    Henrijs Lejnieks - B9
    Markuss Ozolnieks - B9
    Eduards Salmanis - B9
    Henrijs Šarakovs - B10
    Markuss Soļims - B8
    Patriks Krauklis - B7
    Markuss Krauklis - B10
    Matiss Mažrims - B10
    Emīls Kaupužs - B14

  •  Meybo Factory Team Belgium

    MEYBO FACTORY TEAM BELGIUM

    Team coach: Frank Smets

    Billy Goossens - G11/12
    Jools Melis - B13/14
    Marthe Goossens - G15/16
    Joppe Van Broekhoven - B15/16
    Senne Hannes - Challenge Men
    Senne Hannes - CR17/29
    Brett Jacobs - Men Junior
    Joffrey Wouters - Challenge Men

  • NORWAY NATIONAL TEAM

    Team coach: Sebastian Kartfjord

    Tore Navrestad - Men Elite 
    Sebastian Aslaksrud - Men Elite 
    Silje gloslie Fiskebekk - Women Junior
    Marita Laksesvela - Women Junior
    Mathias Naerland - Men Junior

  •  Thrill Factory Europe

    THRILL FACTORY EUROPE

    Team coach: Nico van Dartel

    Edžus Treimanis - Men Elite
    Gabrielius Pabijanskas - Men Elite
    Nadja Pries - Women Elite
    Mikus Strazdins - Men Junior
    Veneta Pētersone - Women Junior
    Edvards Glazers - B16
    Gianluca Pollefliet - B15
    Dees Dewitte - B14
    Jan Seidl - B12
    Xander Mavolwane Wright - B9

  • TVE OEGEMA

    Team coach: Martijn Jaspers

    Laura Smulders - Women Elite
    Merel Smulders - Women Elite
    Joris Harmsen - Men Elite
    Mitchel Schotman - Men Elite
    Wouter Segers - Men Elite
    Sytse Oegema - Challenge Men
    Ynze Oegema - Men Junior
    Ian van Heugten - Men Junior
    Stef van Doren - B15
    Rinke Oegema - B15

  • ODUM RACING

    Team coach: Terry Hutson

    Harvey Hutson - Challenge Men
    Bailey Ridge-Davis - Challenge Men
    Blaine Ridge-Davis - Women Junior
    Miles Wildbore - B9

  • TVE OEGEMA DEVELOPMENT

    Team coach: Niels Verrijt

    Robin Dijk - Men Elite
    Rowin Heynen - Men Junior
    Dinand Heynen - B14
    Julian Bijsterbosch - B13
    Aiko Gommers - G13
    Robyn Gommers - G13

  • VELOCITY BMX EUROPE

    Team coach: John Robbins

    Roberto Blom - Challenge Men
    Jeroen Stam - Challenge Men
    Mathijis Stam - B15
    John Robbins III - B13
    Sophia Robbins - G12
    Bailey Hoogendoorn - G15
    Levi Klop - B10
    Luca Prince - B10
    Seán van Eekhout - B11
    Patrick Harteveld - Challenge Men

  •  PAMO BMX Racing Team

    PAMO BMX RACING TEAM

    Team coach: Patrick Kasper

    Jules Kasper - B7
    Shane Nünlist - B9
    Siro Nünlist - B10
    Seal Nünlist - B11/12
    Louis Kasper - B13/14
    Joël Langhart - B15/16
    Jannic Cavegn - Men Elite
    Marco Muff - Challenge Men

  • VERLU BMX TEAM

    Team coach: Alex Geens

    Jens Lauwers - B9
    Aukje Belmans - G11/12
    Mike Uytterhoeven - B11/12
    Kjelle Poets - G13/14
    Kris Verstappen - B15/16
    Jordi Van Bouchout - Challenge Men
    Kim Huizing - G15/16
    Roy Van Aken - Challenge Men
    Thomas Willems - B13/14
    Tom Mandemakers - Men Elite

  • WILCO GROENENDAAL.COM

    Team coach: Wilco Groenendaal

    Judy Baauw - Women Elite
    Suela Ruitenga - Challenge Women
    Thibaut Stoffels - B15/16
    Djeronimo Slots - Men Elite
    Bas Verhagen - B13/14
    Tom Gouloze - Men Junior
    Mandy Spierings - G13/14
    Jorrit Maes - B13/14
    Cabbo Huyskens - B11/12
    Joey Dielissen - Challenge Men

  •  RF MONUM

    RF MONUM

    Team coach: Jānis Lapsiņš

    Kristaps Veksa - Men Elite
    Filips krists Rozitis - Men Junior
    Lukas Suskevicius - Men Junior
    Reinos Liepins - B16
    Justs Lapins - B16
    Mikus Freimanis - B12
    Edgars Langmanis - B11
    Markuss Ozolins - B10
    Kristers Apels - B10
    Ralfs Spila - B9

  • RTC-BMX NOORD/OOST

    Team coach: Frank Heijne

    Thijs Besselink - B13
    Melle Gerrits - B13
    Berjan Tromp - B15
    Monique van der Valk - G15
    Nick Onrust - B14

  • SUPERCROSS BVC BIKES BENELUX 1

    Team coach: Bert van Calster

    Ethan Bourguignon - B11/12
    Rocco Meenhuis - B11/12
    Kyano Van Vlimmeren - B10
    Eloise Donzallas - Women Junior
    Bart Bakker - B11/12
    Neo Tielens - B11/12
    Dennis Steemans - Challenge Men
    Dennis Schrooten - B15/16

  • SUPERCROSS BVC BIKES BENELUX 2

    Team coach: Bert van Calster

    Ferre Van Winkel - B13/14
    Jasper Van Calster - B13/14
    Rick Pipers - Men Junior
    Ruben Gommers - Men Elite
    Puck Van Oss - G11/12
    Victor Beirincks - B11/12
    Robbe Dens - B15/16

  • TEAM DENMARK ELITE

    Team coach: Jesper Juel Rubaek

    Andreas Wöhlk - Men Elite
    Jimmi Nygaard Therkelsen - Men Elite
    Emil Svane Paulsen - Men Elite
    Chris Tetsche Christensen - Men Elite
    Kasper Olsson - Men Junior
    Jimmi Jacobsen - Men Junior
    Marc Bech Feldt - Men Junior
    Rasmus Christensen - Men Junior
    Simone Tetsche Christensen - Women Elite
    Dorte Balle - Women Elite

  • THE NETHERLANDS ELITE

    Team coach: Bas de Bever

    Merle van Benthem - Women Elite
    Jay Schippers - Men Elite
    Niels Bensink - Men Elite
    Niek Kimmann - Men Elite
    Dave van der Burg - Men Elite
    Twan van Gendt - Men Elite
    Jelle van Gorkom - Men Elite

  • THE NETHERLANDS TALENT

    Team coach: Rob van den Wildenberg

    Ruby Huisman - Women Elite
    Bart van Bemmelen - B16
    Tino Popma - Men Junior
    Kevin van de Groenendaal - Men Junior
    Koen van der Wijst - Men Elite
    Justin Kimmann - Men Elite